MARIJAMPOLĖS MEILĖS LUKŠIENĖS ŠVIETIMO CENTRAS

Medynės - Carol Robinson (JAV / Prancūzija)

Carol Robinson (JAV / Prancūzija)

„Mane domina viskas, kas susiję su garsu“ – teigia Paryžiuje gyvenanti amerikietė  kompozitorė ir klarnetininkė Carol Robinson, gerai žinoma šiuolaikinės eksperimentinės muzikos ir meno pasaulyje. Ji  groja prestižinėse pasaulio koncertų salėse, dalyvauja garsiausiuose tarptautiniuose festivaliuose (Wien Modern, Ars Musica, RomaEuropa, Archipel ir kt.), bendradarbiauja su įvairių sričių kompozitoriais, vaizdo menininkais, choreografais, teatralais, fotografais. Giacinto Scelsi, Mortonas Feldmanas, Luigi Nono, Eliane Radique, Phillas Niblockas ir kt. – tik keletas žymiausių XX a. eksperimentinės muzikos kompozitorių vardų, jų Carol Robinson atliktos muzikos įrašai susilaukė milžiniško susidomėjimo. Ji žavisi elektroninės muzikos  galimybėmis, tad ne vienas jos kūrinys sukurtas, derinant elektroniką ir akustinius garsus. Susidomėjimas garsu ją pastūmėjo kurti garsines instaliacijas,  skatinama noro išmėginti kuo  įvairiausias muzikines situacijas, kartu su Mike‘u Laddu, Dave‘u Randallu ir Dirku Rothbrustu ji subūrė alternatyvaus roko grupę „Sleeping in Vilna“. Multiinstrumentalistė, bene vienintelė užsienio atlikėja, į savo repertuarą įtraukusi ir lietuviškosios birbynės skambesį. „Garso percepcijoje yra kažkas kūniško, kažkas beveik integruoto į žmogaus psichiką“, apie savo pasirinkimą sako Carol Robinson, kuriant garsą ar eksperimentuojant su juo, birbynės tembras yra unikalus, netgi „chameleoniškas“, kas teikia galimybę garsais įvidujinti žmogaus būsenas.

Spalio 12 d. „Medynių“‘ 2019 klausytojams Carol Robinson parengė solinę 2 dalių programą „Elektroakustinė muzika birbynei“. Koncerte skambėjo šešios specialiai lietuviškajam instrumentui sukurtos Jürgo Frey‘jaus, Nadiro Vassenos, Janio Petraskevics‘iaus, Zado Moultakos ir pačios Carol Robinson kompozicijos, kurių kiekviena turi savo istoriją, nuotaiką, stilių. Atliekamą kūrinį lydėjo glaustas jį sukūrusio menininko komentaras.  Kūrybinio menininkų bendradarbiavimo vaisius – tai neįtikėtinas dramaturginis garsovaizdis, kurio trajektorija driekiasi per žmogaus patirties, jo būsenų, jausmų prizmę. Klausytojai turėjo progą išgirsti įvairialypę muziką, primenančią Šekspyro Makbetą ir jo iškankintą sielą po Dunkano mirties, niuansuotai birbynės įkūnijančias žmogiškas abejones bei sąžinės graužatį, ar lietuviškuoju instrumentu sukurtą horizonto, erdvės, pripildytos šnabždesių, lengvo vėjo bangavimo įspūdį.  

 

Carol ROBINSON                           Diena / Švieslaikiai (2008)

                                                              Day / Light Times

                                                        

Jürg FREY                                       Paliesti erdvę   (2019)                     

                                                                 Toucher l’air

 

Nadir VASSENA                               Šešios svaigulio studijos  (2015)

                                                                 Sei studi di vertigine

 

Janis PETRASKEVICS                     Arbos  (2015)

 

-------------------------                            Trumpa pertrauka                                      -----------------------               

Zad MOULTAKA                     Taip toli, kiek laikas užpildys (2016)  (su fiksuota medija) 

                                                                   As far as will fill up the time

 

Carol ROBINSON                      Bangos (2009) (pasitelkus realų laiką, Carl Faia / Charles Bascou – RIM)